Valutakurs.nu

Riksbanken 16 okt 2026, 16:15

Valutakurser 2002

Årsgenomsnitt för 2002 som Riksbanken har publicerat dem, med högsta och lägsta kurs och månadsgenomsnitt för varje valuta.

Årsgenomsnitt 2002, SEK per 1 enhet
ValutaGenomsnittHögstaLägstaObs.Ladda ner
EUR Euro9,16279,51508,9765250Excel ·
USD US-dollar9,724310,72758,8050250Excel ·
GBP Brittiskt pund14,579715,137513,9650250Excel ·
NOK Norsk krona1,22021,28001,1490250Excel ·
DKK Dansk krona1,23311,28001,2090250Excel ·
CHF Schweizisk franc6,24496,55056,0945250Excel ·
PLN Polsk zloty2,38272,64002,2000250Excel ·
THB Thailändsk baht0,22620,24500,2050250Excel ·

Källa: Sveriges riksbank (årsgenomsnitt, högsta och lägsta). Jämförelse med vår beräkning.

Månadsgenomsnitt 2002, SEK per 1 enhet
MånadEURUSDGBPNOKDKKCHFPLNTHB
Januari9,229210,439814,96421,16491,24176,25942,57180,2375
Februari9,186910,560315,02231,17971,23656,21792,52450,2405
Mars9,060010,339614,70641,17351,21906,16902,49750,2385
April9,133110,310514,87421,19711,22856,23002,54140,2371
Maj9,223610,051914,67631,22701,24046,33002,48500,2348
Juni9,11909,559114,16121,22991,22676,19592,37470,2268
Juli9,27059,340014,51991,25141,24766,33802,26870,2267
Augusti9,25249,464114,54861,24481,24586,32352,26860,2245
September9,17359,350414,54491,24571,23516,26172,25430,2188
Oktober9,10539,279314,44891,24021,22566,21562,25040,2130
November9,07859,065514,24851,23991,22226,18692,29520,2093
December9,09318,945814,17711,24581,22446,18612,28220,2058

Beräkning: Valutakurs.nu, metodversion 1 (månadsgenomsnitt).