Valutakurs.nu

Riksbanken 16 okt 2026, 16:15

Valutakurser 2001

Årsgenomsnitt för 2001 som Riksbanken har publicerat dem, med högsta och lägsta kurs och månadsgenomsnitt för varje valuta.

Årsgenomsnitt 2001, SEK per 1 enhet
ValutaGenomsnittHögstaLägstaObs.Ladda ner
EUR Euro9,25169,94108,8400250Excel ·
USD US-dollar10,326010,99509,2650250Excel ·
GBP Brittiskt pund14,869115,917513,7900250Excel ·
NOK Norsk krona1,14971,25051,0700250Excel ·
DKK Dansk krona1,24151,33701,1840250Excel ·
CHF Schweizisk franc6,12746,83705,7255250Excel ·
PLN Polsk zloty2,52012,76002,2600250Excel ·
THB Thailändsk baht0,23210,24500,2150250Excel ·

Källa: Sveriges riksbank (årsgenomsnitt, högsta och lägsta). Jämförelse med vår beräkning.

Månadsgenomsnitt 2001, SEK per 1 enhet
MånadEURUSDGBPNOKDKKCHFPLNTHB
Januari8,89639,466914,00521,08021,19195,81702,30410,2198
Februari8,97369,735014,15551,09331,20245,84382,37960,2285
Mars9,125410,031614,49881,11851,22255,94162,46770,2291
April9,110310,198714,63201,12291,22075,95932,53320,2245
Maj9,053610,333314,74121,13221,21355,90192,59570,2271
Juni9,201010,775315,08761,15931,23436,04212,71420,2379
Juli9,255710,766615,21051,16141,24336,11502,57050,2359
Augusti9,303610,334314,84661,15531,24976,14332,43570,2300
September9,667010,608915,51791,20931,29916,47992,51300,2393
Oktober9,579810,563015,34461,19781,28826,47252,55610,2361
November9,413110,596515,22781,18791,26436,41962,58910,2384
December9,443610,559415,20241,18051,26866,40062,62760,2409

Beräkning: Valutakurs.nu, metodversion 1 (månadsgenomsnitt).