Valutakurs.nu

Riksbanken 16 okt 2026, 16:15

Valutakurser 2018

Årsgenomsnitt för 2018 som Riksbanken har publicerat dem, med högsta och lägsta kurs och månadsgenomsnitt för varje valuta.

Årsgenomsnitt 2018, SEK per 1 enhet
ValutaGenomsnittHögstaLägstaObs.Ladda ner
EUR Euro10,256710,69789,7570250Excel ·
USD US-dollar8,69219,18607,8434250Excel ·
GBP Brittiskt pund11,592812,101110,9928250Excel ·
NOK Norsk krona1,06871,10351,0019250Excel ·
DKK Dansk krona1,37621,43461,3112250Excel ·
CHF Schweizisk franc8,88319,42718,3178250Excel ·
PLN Polsk zloty2,40762,51022,3316250Excel ·
THB Thailändsk baht0,26870,28070,2502250Excel ·
TRY Turkisk lira1,83662,18861,3336250Excel ·

Källa: Sveriges riksbank (årsgenomsnitt, högsta och lägsta). Jämförelse med vår beräkning.

Månadsgenomsnitt 2018, SEK per 1 enhet
MånadEURUSDGBPNOKDKKCHFPLNTHBTRY
Januari9,81288,053811,11181,01741,31808,37142,35680,25242,1329
Februari9,92688,032011,23411,02611,33328,59922,38330,25512,1223
Mars10,15828,233411,49811,05991,36378,69582,41450,26332,1178
April10,37218,445911,89291,07731,39268,72402,47430,26972,0766
Maj10,35268,759911,79321,08191,39008,78572,41680,27401,9769
Juni10,27488,798211,68371,08411,37938,88862,38840,27081,9002
Juli10,30938,822511,62071,08511,38348,87282,38210,26511,8504
Augusti10,46309,062311,66961,08721,40349,16622,44190,27431,5511
September10,44418,957211,68771,08531,40049,25562,42880,27461,4111
Oktober10,38209,034911,76361,09511,39189,09812,41280,27561,5496
November10,29609,055611,68771,06921,38009,04812,39390,27471,6865
December10,27879,032811,44651,05051,37699,09912,39720,27591,6949

Beräkning: Valutakurs.nu, metodversion 1 (månadsgenomsnitt).