Valutakurs.nu

Riksbanken 16 okt 2026, 16:15

Valutakurser 2020

Årsgenomsnitt för 2020 som Riksbanken har publicerat dem, med högsta och lägsta kurs och månadsgenomsnitt för varje valuta.

Årsgenomsnitt 2020, SEK per 1 enhet
ValutaGenomsnittHögstaLägstaObs.Ladda ner
EUR Euro10,486711,226510,0375252Excel ·
USD US-dollar9,203710,43718,1886252Excel ·
GBP Brittiskt pund11,798112,741211,0713252Excel ·
NOK Norsk krona0,97861,07100,8661252Excel ·
DKK Dansk krona1,40681,50221,3492252Excel ·
CHF Schweizisk franc9,797910,63339,2497252Excel ·
PLN Polsk zloty2,36212,49812,2166252Excel ·
THB Thailändsk baht0,29390,31710,2727252Excel ·
TRY Turkisk lira1,32661,62161,0275252Excel ·

Källa: Sveriges riksbank (årsgenomsnitt, högsta och lägsta). Jämförelse med vår beräkning.

Månadsgenomsnitt 2020, SEK per 1 enhet
MånadEURUSDGBPNOKDKKCHFPLNTHBTRY
Januari10,55429,509812,42861,06241,41249,80372,48340,31221,6041
Februari10,57189,688512,56241,04271,41509,92662,47120,30921,5974
Mars10,85479,803912,13490,96261,452910,24372,44720,30521,5461
April10,886110,022812,43060,96041,459010,31982,39640,30711,4613
Maj10,60949,742611,98010,96331,422610,03962,34270,30371,4043
Juni10,47529,303611,65920,97621,40529,77172,35750,29841,3644
Juli10,36239,049811,45410,97271,39159,67392,32990,28801,3183
Augusti10,30718,714811,44590,97351,38429,57142,34210,27931,1977
September10,42158,837311,45960,96831,40049,66372,33200,28181,1712
Oktober10,40008,839811,47130,95191,39749,68332,29240,28281,1135
November10,23318,648311,41790,95111,37429,49602,27440,28381,0825
December10,18748,378711,23900,96081,36909,41952,28040,27841,0809

Beräkning: Valutakurs.nu, metodversion 1 (månadsgenomsnitt).