Valutakurs.nu

Riksbanken 16 okt 2026, 16:15

Valutakurser 2013

Årsgenomsnitt för 2013 som Riksbanken har publicerat dem, med högsta och lägsta kurs och månadsgenomsnitt för varje valuta.

Årsgenomsnitt 2013, SEK per 1 enhet
ValutaGenomsnittHögstaLägstaObs.Ladda ner
EUR Euro8,64949,09708,2876250Excel ·
USD US-dollar6,51406,83606,2940250Excel ·
GBP Brittiskt pund10,186310,79889,4911250Excel ·
NOK Norsk krona1,10951,17461,0543250Excel ·
DKK Dansk krona1,15991,21931,1114250Excel ·
CHF Schweizisk franc7,02567,43776,7158250Excel ·
PLN Polsk zloty2,06152,17441,9851250Excel ·
THB Thailändsk baht0,21230,22980,1979250Excel ·
TRY Turkisk lira3,42923,69863,0458250Excel ·

Källa: Sveriges riksbank (årsgenomsnitt, högsta och lägsta). Jämförelse med vår beräkning.

Månadsgenomsnitt 2013, SEK per 1 enhet
MånadEURUSDGBPNOKDKKCHFPLNTHBTRY
Januari8,62296,490410,36561,16811,15587,01512,08490,21603,6630
Februari8,50966,36919,86781,14611,14086,91852,04100,21363,5849
Mars8,34626,43489,70561,11511,11966,80312,00920,21803,5571
April8,44756,48859,92761,11961,13326,92362,04210,22323,6098
Maj8,58096,618010,10891,13461,15146,91092,05220,22213,6192
Juni8,67966,576910,18641,12281,16407,04022,02780,21343,4678
Juli8,66016,620010,05101,09801,16127,00402,02670,21273,4267
Augusti8,70006,535210,11821,09631,16677,05522,05710,20683,3359
September8,67536,501010,30361,08831,16327,02982,04900,20513,2218
Oktober8,74306,411110,31961,07641,17227,10102,08710,20543,2247
November8,88466,584410,59951,08231,19137,21222,12080,20813,2522
December8,95956,541010,71431,06551,20107,31492,14380,20253,1838

Beräkning: Valutakurs.nu, metodversion 1 (månadsgenomsnitt).