Valutakurs.nu

Riksbanken 16 okt 2026, 16:15

Valutakurser 2022

Årsgenomsnitt för 2022 som Riksbanken har publicerat dem, med högsta och lägsta kurs och månadsgenomsnitt för varje valuta.

Årsgenomsnitt 2022, SEK per 1 enhet
ValutaGenomsnittHögstaLägstaObs.Ladda ner
EUR Euro10,631711,143210,2262252Excel ·
USD US-dollar10,124511,43288,9129253Excel ·
GBP Brittiskt pund12,466913,162812,1074253Excel ·
NOK Norsk krona1,05231,10941,0157253Excel ·
DKK Dansk krona1,42901,49851,3744253Excel ·
CHF Schweizisk franc10,595011,53959,7678253Excel ·
PLN Polsk zloty2,26852,39582,1750253Excel ·
THB Thailändsk baht0,28840,30280,2683253Excel ·
TRY Turkisk lira0,61360,70300,5473253Excel ·

Källa: Sveriges riksbank (årsgenomsnitt, högsta och lägsta). Jämförelse med vår beräkning.

Månadsgenomsnitt 2022, SEK per 1 enhet
MånadEURUSDGBPNOKDKKCHFPLNTHBTRY
Januari10,34939,138312,39421,03381,39089,94882,27330,27510,6737
Februari10,54229,291012,57871,04771,415910,06862,31460,28470,6800
Mars10,55149,571512,60971,08341,418110,29812,22290,28790,6546
April10,32579,540512,34401,07091,388010,11092,22040,28230,6479
Maj10,49099,929712,35381,03451,410010,12602,25550,28840,6376
Juni10,596710,025012,35001,02871,424410,33352,28320,28690,5893
Juli10,580410,383512,45561,03791,421710,70642,21920,28560,5946
Augusti10,505310,376812,44101,06831,412110,84252,22600,28940,5752
September10,781110,880812,33011,06151,449711,18232,27350,29370,5934
Oktober10,947211,129012,56821,05221,472511,18662,27790,29340,5983
November10,877210,671112,52011,05241,462211,04692,31550,29330,5730
December10,981110,375912,63481,05051,476411,12992,34480,29830,5558

Beräkning: Valutakurs.nu, metodversion 1 (månadsgenomsnitt).