Valutakurs.nu

Riksbanken 16 okt 2026, 16:15

Valutakurser 2010

Årsgenomsnitt för 2010 som Riksbanken har publicerat dem, med högsta och lägsta kurs och månadsgenomsnitt för varje valuta.

Årsgenomsnitt 2010, SEK per 1 enhet
ValutaGenomsnittHögstaLägstaObs.Ladda ner
EUR Euro9,541310,27358,9630253Excel ·
USD US-dollar7,20498,06506,5325253Excel ·
GBP Brittiskt pund11,125611,850010,3125253Excel ·
NOK Norsk krona1,19161,25101,1345253Excel ·
DKK Dansk krona1,28131,38001,2030253Excel ·
CHF Schweizisk franc6,91157,28956,6235253Excel ·
PLN Polsk zloty2,39142,55002,2500253Excel ·
THB Thailändsk baht0,22730,24700,2130253Excel ·
TRY Turkisk lira4,78175,03654,3740253Excel ·

Källa: Sveriges riksbank (årsgenomsnitt, högsta och lägsta). Jämförelse med vår beräkning.

Månadsgenomsnitt 2010, SEK per 1 enhet
MånadEURUSDGBPNOKDKKCHFPLNTHBTRY
Januari10,19487,141111,56071,24531,36996,90642,50680,21624,8478
Februari9,95607,270611,37741,22951,33766,78422,48200,21944,7996
Mars9,72667,165110,78361,21011,30716,71522,50040,22034,6686
April9,66997,206011,04661,21791,29946,74362,49600,22334,8351
Maj9,67747,699311,28061,22501,30056,80932,38800,23764,9675
Juni9,56827,836811,55191,21061,28606,93532,33430,24134,9677
Juli9,49897,446811,37111,18371,27487,05952,32910,23044,8298
Augusti9,42497,303611,43481,18841,26527,01992,36550,23004,8368
September9,22787,073011,01111,16631,23927,05552,33590,22944,7310
Oktober9,27176,675610,57371,14401,24356,89382,34810,22294,6828
November9,32276,815910,88501,14491,25066,92862,36140,22804,7276
December9,06646,858310,71101,14541,21657,06552,26760,22784,5151

Beräkning: Valutakurs.nu, metodversion 1 (månadsgenomsnitt).