Valutakurs.nu

Riksbanken 16 okt 2026, 16:15

Valutakurser 2025

Årsgenomsnitt för 2025 som Riksbanken har publicerat dem, med högsta och lägsta kurs och månadsgenomsnitt för varje valuta.

Årsgenomsnitt 2025, SEK per 1 enhet
ValutaGenomsnittHögstaLägstaObs.Ladda ner
EUR Euro11,067711,512510,7205249Excel ·
USD US-dollar9,819111,28219,1804249Excel ·
GBP Brittiskt pund12,921613,839512,3720249Excel ·
NOK Norsk krona0,94450,98270,9119249Excel ·
DKK Dansk krona1,48291,54311,4368249Excel ·
CHF Schweizisk franc11,811612,310611,2398249Excel ·
PLN Polsk zloty2,61082,72782,5432249Excel ·
THB Thailändsk baht0,29840,32870,2818249Excel ·
TRY Turkisk lira0,24980,31780,2141249Excel ·

Källa: Sveriges riksbank (årsgenomsnitt, högsta och lägsta). Jämförelse med vår beräkning.

Månadsgenomsnitt 2025, SEK per 1 enhet
MånadEURUSDGBPNOKDKKCHFPLNTHBTRY
Januari11,480411,092613,67630,97731,538712,19422,70360,32410,3119
Februari11,247410,802713,53940,96481,507911,94832,69580,31960,2985
Mars10,967510,150113,10340,94991,470211,48772,62260,30030,2732
April10,97449,789212,85410,92731,470211,71432,57300,28970,2567
Maj10,88189,649212,89660,93791,458711,62972,55760,29290,2486
Juni11,00609,552712,94850,95001,475411,73562,58080,29290,2422
Juli11,19859,590912,95110,94471,500612,00962,63240,29560,2384
Augusti11,16109,595912,89880,94071,495411,89032,61920,29560,2350
September11,00049,376412,65950,94261,473711,76572,58290,29300,2269
Oktober10,96999,432212,58700,93961,468911,80932,58190,28960,2254
November10,99159,508112,49090,93621,471811,83212,59380,29360,2248
December10,90429,318212,45860,92061,459811,68092,58120,29460,2185

Beräkning: Valutakurs.nu, metodversion 1 (månadsgenomsnitt).