Valutakurs.nu

Riksbanken 16 okt 2026, 16:15

Valutakurser 2000

Årsgenomsnitt för 2000 som Riksbanken har publicerat dem, med högsta och lägsta kurs och månadsgenomsnitt för varje valuta.

Årsgenomsnitt 2000, SEK per 1 enhet
ValutaGenomsnittHögstaLägstaObs.Ladda ner
EUR Euro8,44668,87408,0850251Excel ·
USD US-dollar9,171810,33258,3425251Excel ·
GBP Brittiskt pund13,864014,705012,8400251Excel ·
NOK Norsk krona1,04151,08550,9975251Excel ·
DKK Dansk krona1,13321,18901,0845251Excel ·
CHF Schweizisk franc5,42545,81355,1770251Excel ·
PLN Polsk zloty2,10842,31001,9400251Excel ·
THB Thailändsk baht0,22820,23500,2150251Excel ·

Källa: Sveriges riksbank (årsgenomsnitt, högsta och lägsta). Jämförelse med vår beräkning.

Månadsgenomsnitt 2000, SEK per 1 enhet
MånadEURUSDGBPNOKDKKCHFPLNTHB
Januari8,59568,472513,89001,05811,15445,33702,06650,2275
Februari8,51128,646213,85191,05091,14325,29652,08330,2293
Mars8,39508,694613,73821,03471,12735,23172,12430,2296
April8,27008,720813,80881,01461,11015,25452,06610,2300
Maj8,23889,089413,70981,00481,10495,29302,02180,2336
Juni8,31188,743313,19971,00811,11415,32681,99050,2234
Juli8,40808,934613,47831,02801,12735,42062,07140,2221
Augusti8,39629,270213,81071,03661,12585,41372,12610,2267
September8,41219,656913,84311,04741,12735,49682,15050,2310
Oktober8,52669,961814,47111,06531,14495,63482,14590,2305
November8,627110,078014,37301,07971,15715,67052,20860,2305
December8,66299,660714,11961,06541,16175,72382,23260,2229

Beräkning: Valutakurs.nu, metodversion 1 (månadsgenomsnitt).