Valutakurs.nu

Riksbanken 16 okt 2026, 16:15

Valutakurser 2008

Årsgenomsnitt för 2008 som Riksbanken har publicerat dem, med högsta och lägsta kurs och månadsgenomsnitt för varje valuta.

Årsgenomsnitt 2008, SEK per 1 enhet
ValutaGenomsnittHögstaLägstaObs.Ladda ner
EUR Euro9,605511,10859,2710252Excel ·
USD US-dollar6,58088,38005,8425252Excel ·
GBP Brittiskt pund12,091212,935011,2475252Excel ·
NOK Norsk krona1,17051,20101,0945252Excel ·
DKK Dansk krona1,28841,49101,2425252Excel ·
CHF Schweizisk franc6,05867,37755,6870252Excel ·
PLN Polsk zloty2,74302,96002,5700252Excel ·
THB Thailändsk baht0,19900,23550,1770252Excel ·
TRY Turkisk lira5,06075,54004,4325252Excel ·

Källa: Sveriges riksbank (årsgenomsnitt, högsta och lägsta). Jämförelse med vår beräkning.

Månadsgenomsnitt 2008, SEK per 1 enhet
MånadEURUSDGBPNOKDKKCHFPLNTHBTRY
Januari9,43226,417312,63341,18581,26615,82022,61450,21035,4549
Februari9,36646,352612,47621,17821,25665,82322,61860,20335,3185
Mars9,40436,063312,14371,18051,26145,98572,65740,19264,8777
April9,37345,947811,77401,17691,25655,87402,72140,18824,5653
Maj9,31655,989211,76321,18371,24885,73672,73710,18654,8010
Juni9,37426,025811,83511,17331,25685,80992,77790,18154,8793
Juli9,46045,998211,92611,17531,26825,84432,90000,17904,9421
Augusti9,39656,271811,85201,17831,25975,79732,85620,18525,3129
September9,55906,650511,96661,17381,28175,99582,84090,19395,3634
Oktober9,84357,405212,51001,14601,32076,47742,75610,21495,0481
November10,12347,955112,19511,14851,35936,68372,72250,22674,9900
December10,71838,003811,96381,14461,43876,94152,68890,22795,1479

Beräkning: Valutakurs.nu, metodversion 1 (månadsgenomsnitt).